Po roku przerwy do uprawy wraca dynia olbrzymia. Nasiona zostały już wybrane i będą to:
- 2110 Platte plus 2118 Barron na zapasową sadzonkę;
- 2447 Cutrupi plus 2169 Daho jako zapasowe nasionko.
Długo się zastanawiałem czy jako główne nasiono na ten rok wybrać 2365 Wolf czy też 2110 Platte. Nasiono 2365 Wolf to drugie po 1885 Werner najbardziej poszukiwane nasiono podczas obecnego sezonu aukcyjnego. Jego cena na tegorocznych aukcjach dochodziła do $800 (rok wcześniej można było kupić to nasiono za mniej niż 10% tej ceny). Ale nie ma się co dziwić, z tego nasiona w pierwszym roku wyhodowano aż siedem dyń ważących ponad 2000 funtów – a trzy z nich znalazły się pierwszej piątce najcięższych dyń w 2022 roku:
- 2554 Andrusz;
- 2537 Crews;
- 2493 Wolf.
Nasiono 2110 Platte nie było tak popularne ale też ma w sobie spory potencjał, gdyż w 2022 roku wyhodowana z niego została dynia ważąca 2405 funtów (2405 Gunstrom). Oba nasiona mają podobną genetykę jednak ostatecznie wybór padł na to drugie nasiono. 2365 Wolf zostanie wsiane w przyszłym roku.
Jego Jeżeli chodzi o drugie nasiono, 2447 Cutrupi, jest to tegoroczne SOTY z EGVGA więc tu wybór był łatwiejszy.
Poza dyniami olbrzymimi w tym sezonie do tunelu trafią jeszcze pomidory, głównie z przeznaczeniem na konkurs w Krapkowicach oraz kilka sztuk na wcześniejszy zbiór, tak aby zwiększyć szanse na lepszy rezultat. Przeglądając materiały dotyczące uprawy pomidorów, zwłaszcza film z konwencji GPC z 2021 roku, okazało się, że cała światowa czołówka całkowicie inaczej prowadzi krzaki pomidorów. Tym bardziej cieszą mnie uzyskiwane wyniki pomimo tak odmiennej techniki uprawy. Także w tym roku nastąpi zmiana podejścia jeżeli chodzi prowadzenie/formowanie krzaków pomidorów. Ale o tym jeszcze napisze więcej podczas sezonu (jeżeli czas pozwoli to także zaktualizuję dotychczasowy lub dodam nowy artykuł dotyczący uprawy pomidorów).
Jeżeli wygospodaruję trochę miejsca to być może wysieję także dynię piżmową, która jest w tym roku ósma klasa konkursową EGVGA (ale to jeszcze nic pewnego).
Będą też zmiany i kolejne ulepszenia w uprawie dyni olbrzymiej. Pierwszą zmianą będzie zastosowanie nowego wzorca prowadzenia dyni, który stosuje m.in. Mike Schmit. Chodzi głównie o obcięcie pędu głównego w niewielkiej odległości za dynią. Druga zmiana to zastosowanie przewodów grzewczych na początku sezonu do ogrzewania podłoża w tunelu.