Dziś kilka zdań na temat prowadzenia dyni olbrzymiej a konkretnie o formach/wzorcach prowadzenia roślin.

Na wstępie przypomnę, że w większości przypadków formując roślinę pozostawiamy jedynie pęd główny oraz pędy drugiego rzędu. Pędy trzeciego rzędu usuwamy (z pewnymi wyjątkami, ale o tym później). Część hodowców, ja także, usuwa także wąsy czepne – tu jedna uwaga: jeżeli usuwamy wąsy czepne musimy zapewnić pędom stabilność (pędy powinny być obsypane i osłonięte od wiatru, w przeciwnym razie mogą się poprzewracać uszkadzając liście).

Wzorców prowadzenia dyni jest na prawdę dużo jednak większość z nich to modyfikacje trzech podstawowych wzorców:

  • flaga;
  • christmas tree;
  • spider.

 
Flaga
Forma ta wykorzystywana jest bardzo rzadko. Korzysta się z niej w przypadku małej ilości miejsca jakie możemy przeznaczyć pod uprawę dyni. Formując roślinę z wykorzystaniem tego wzorca zostawiamy jedynie pęd główny oraz pędy drugiego rzędu po jednej stronie pędu głównego. Roślina formowana w ten sposób przybiera kształt flagi stąd też nazwa tego wzorca. W zmodyfikowanej wersji pozostawiamy pędy drugiego rzędu z obu stron pędu głównego jednak pędy z jednej strony przekręcamy o 180 stopni tak aby rosły w tym samym kierunku co pędy po drugiej stronie pędu głównego (nie jest to proste a w wyniku takiego uformowania rośliny otrzymujemy bardzo duże zagęszczenie liści po jednej stronie pędu głównego). Kolejne pędy drugiego rzędu można przycinać na tą sama długość lub też kolejne pędy przycinać na nieco wcześniej niż pęd poprzedni.

 
Christmas tree
Wzorzec ten jest obecnie najczęściej wykorzystywany i istnieje wiele jego wariacji. Prowadząc roślinę według tego wzorca każdy kolejny rząd pędów drugiego rzędu przycinamy na mniejszą długość. Jeszcze kilka lat temu przyjmowano, że pęd główny powinien mieć w tym przypadku około 9m długości a pierwsze pędy boczne po około 3,5m (kolejne pary pędów bocznych po około 30cm mniej). Obecnie jednak większość hodowców formując rośliny zwiększa te wymiary o kilka metrów. Istnieje kilka wariantów tego wzorca. W jednym z nich z pierwszych pędów drugiego rzędu wyprowadza się także pędy trzeciego rzędu w przeciwnym kierunku do pędu głównego. W innym wariancie pierwsze pędy drugiego rzędu kieruje się o 45 stopni 'do tyłu’ i również wyprowadza się z nich pędy trzeciego rzędu. Do tej pory stosowałem tą właśnie formę prowadzenia dyni z mniejszymi bądź większymi modyfikacjami.

 
Spider
Ostatni z opisywanych wzorców prowadzenia roślin jest najmłodszy jednak zyskuje coraz więcej zwolenników. W przyszłym sezonie jedna z moich dyni będzie prowadzona z zastosowaniem takiego wzorca. Jak można wywnioskować z nazwy pędy boczne dyni formujemy na kształt nóg pająka. Pędy boczne początkowo prowadzone są prostopadle do pędu głównego a następnie są obracane o 90 stopni i prowadzone równoległe do pędu głównego.